Temblak – niezbędny przy uszkodzeniach kończyn górnych

Zdarza się, że przy upadku lub uderzeniu tak mocno uszkodzimy rękę, że musi być ona przez jakiś czas unieruchomiona. W takich przypadkach konieczne jest umieszczenie kończyny w specjalnym temblaku, który utrzyma odpowiednią pozycję. Dzięki tego rodzaju opasce ręka nie będzie się przesuwała. Gips pozostanie na miejscu.

Temblaki mają szerokie zastosowanie. Są przydatne zarówno jako opatrunek podtrzymujący opatrunki gipsowe, jak i jako doraźna pomoc w przypadku zwichnięć stawów lub złamania kości przedramienia. Pomagają także przy stanach zapalnych i urazach tkanek miękkich ręki. Dzięki ograniczeniu ruchomości szybciej goją się rany. Temblak może pomóc także przy porażeniach i niedowładach – jest przydatny w profilaktyce podwichnięcia głowy kości ramiennej.

W jaki sposób wybrać odpowiednią opaskę podtrzymującą? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rozmiary temblaka. Musi być odpowiednio dopasowany do ręki. Nie może ani zbyt uciskać ciała, ani pozostawiać sporo miejsca do ruchu. Ponadto ważne jest dobieranie materiału opaski pod kątem panującej pory roku. Latem lepiej sprawdzają się przewiewne siatki. Nie można także zapominać o osłonie na kark. Pasek powinien być zakryty. W przeciwnym razie może dojść do obtarć skóry przy karku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *